Berk Gürpınar
+90 530 480 2375 bilgi@berkgurpinar.com

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kulaklar, vücudun yetişkin boyutuna ulaşan ilk kısımlarından biridir. Kulak aşırı çıkıntı yaptığında kepçe olarak kabul edilebilir.

Nüfusun yaklaşık %2’si kulaklarının çok fazla dışarı çıktığını düşünüyor. Sorun genellikle kalıtsaldır ve kulaktaki normal kıkırdak kıvrımlarının olmamasından kaynaklanır.

Kepçe kulak vakalarının çoğu, erken çocukluk döneminde, genellikle okulda alay konusu olmakla ilgili bir sorun haline gelir. Çoğu doktor, çocuk ameliyatın ne anlama geldiğini anlayacak yaşa gelene kadar kepçe kulak ameliyatı yapılmamasını tavsiye eder. Bu aşamada çocuğun işbirlikçi olması ve sonuçtan memnun olması daha olasıdır. Ayrıca kepçe kulaklı yetişkinlerin hepsinin düzeltilmesini istemeyeceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, anlayış kazanmadan önce çocuklar üzerinde ameliyat yapılırsa, bir kısmı gereksiz cerrahiye tabi tutulmuş olacaktır. Bu nedenle ve ilk yıllarda kulak kıkırdağı genellikle yumuşak olduğu için beş yaş altı çocuklarda kepçe kulak ameliyatları nadiren yapılır.

Hangi ameliyatlar mevcuttur ve hangi teknikler söz konusudur?

Otoplasti, kepçe kulakların cerrahi olarak düzeltilmesini tanımlamak için kullanılan terimdir. Çoğu doktor, genellikle sekiz yaş civarında olan bir çocuğun kulakları tamamen büyüyene kadar bu ameliyatın yapılmamasını önerir.

Ameliyat çocuklar için genel bir anestezi içerir, ancak yetişkinler sadece lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Ameliyat sırasında kulak ile başın yan tarafı arasındaki oluğa yakın kulak arkasından bir kesi yapılır. Bu kesi kıkırdağı ortaya çıkarır, kulak kıkırdağı zayıflatmak için ön yüzeyi çizerek, kıkırdak çanağının (konka) küçük bir parçasını çıkararak veya kulağın arkasına yeniden şekillendirmek veya daha yakına döndürmek için bazı dikişler sokarak arkaya yerleştirilebilir. Bu yapıldıktan sonra cilt bir dikişle kapatılır ve genellikle koruyucu bir bandaj veya baş örtüsü uygulanır.

Hasta olarak ne beklemeliyim?

Birçok merkez, hastanede bir gece kalmaya gerek kalmadan prosedürü bir günlük vaka olarak gerçekleştirecektir. Ameliyat öğleden sonra veya akşam ise bir gecelik konaklama mantıklıdır.

Birçok cerrah biraz koruma sağlamak için bandajlar kullanmasına rağmen, her zaman gerekli değildir. Hastaların yaşına bağlı olarak bir ila yedi gün sonra çıkarılabilirler. Yedi ila on gün sonra gerekirse kulak arkasındaki dikişler alınır. Bazı cerrahlar, geceleri ve altı hafta boyunca spor yaparken kafa bandı kullanılmasını tavsiye eder. Genç hastalar bir hafta sonra okula dönebilir ve altı hafta sonra tüm normal fiziksel aktivitelerine devam edebilirler. Genellikle ameliyattan bir hafta ve yaklaşık üç ay sonra takip randevuları olacaktır.

Otoplasti sonrası bir miktar rahatsızlık olacaktır ve bazı durumlarda hastalarda kanama, morarma, enfeksiyon ve yara izi görülebilir. Çok nadiren, düzeltilmiş bir kulak, ikinci bir ameliyat gerektirerek geriye doğru kayabilir. Ancak operasyon genellikle çok başarılıdır ve hastaların %90-95’i sonuçtan memnundur.

Sizi Arayalım